www.evenaturel.hu Minden jog fenntartva | A weboldalt a DellART Studio készítette 2021-ben.
Pontosan mit jelent a “vegán” kifejezés például a kozmetikumok esetében?
Ha egy termék vegán az azt jelenti, hogy semmiféle állati eredetű dolgot nem tartalmaz (például: méz, méhviasz, tej).
Azt, hogy a termék kizárólag olyan összetevőkből áll, amiket nem teszteltek állatokon, és az alkotóelemek egyike sem állati eredetű. Dióhéjban tehát a készítmény előállítása miatt egyetlen állatnak sem kellett szenvednie.
Világviszonylatban a kinyert pálmaolaj 80 százalékát az élelmiszeripar használja fel, de ott van a kozmetikumainkban és a tisztítószereinkben is. Ezen vegyipari termékek szippantják fel a pálmaolaj-termelés mintegy negyedét. Mivel az olajpálma egyenlítői klíma alatt fejlődik a legjobban, termesztéséhez sokszor az esőerdők irtásával nyernek termőterületet. Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának összefoglalója szerint a telepítet olajpálma ültetvényekben kevés az aljnövényzet, rengeteg műtrágyát és növényvédő szert használnak. Az intenzív gazdálkodás miatt romlik az édesvizek és a talaj minősége. A helyi közösségek élelmiszerellátása és gyógyító anyagokhoz való hozzájutása is veszélybe kerül a természetes erdők visszaszorulása miatt. A vegyipari termékek közül szappanokban, tisztítószerekben, gyógyszerészeti termékekben, kozmetikumokban, samponokban, tusfürdőkben találkozhatunk vele. Legnagyobb mennyiségben a szappangyártás során használják. Lelkiismeretünk megnyugtatásáért jobb visszatenni a polcra a pálmaolajjal készült szappant akkor is, ha körülményesebb pálmaolaj-mentes terméket találni.
Olyan kereskedelmi termékekekre vonatkozik ez a kifejezés, amelyek gyártása során a tesztelési metódusba nem vonnak be állatokon való kísérletezést, a procedúra teljesen erőszakmentesen zajlik a termék első összetevőinek tesztelésétől a késztermékig való éréséig.
Ugyebár a kozmetikai termékek is a kereskedelmi termékek családjába tartoznak, ezzel elfoglalva előkelő helyüket egy olyan ipari ágazatban, amelynél a termékek tesztelés által kerülhetnek a boltok polcaira. A fájó igazság az, ha létezik egy úgynevezett cruelty-free opció, akkor ott van az érme másik oldala, a cruel/erőszakos, állatokon való tesztelési mód. Nem kérdés, hogy ha valakit választás elé állítanánk, hogy a CF, vagy állatkínzás bevonásával létrehozott terméket választaná-e, melyik kapna szavazatot. Ma már bizonyított tény hogy az utóbbi, barbár módszer egyáltalán nem biztonságos, ódivatú és haszontalan. Sokkal megbízhatóbbak a modern alternatív módszerek a termék összetevők és késztermékek tesztelésére.
Mik azok a parabének? Sokat halljuk, hogy a parabén káros és mérgező anyagokat is tartalmaz és befolyásolja egészségünket. A Parabének stabil nem illékony vegyületek, általában szagtalan és fehér vagy színtelen kristályok. Krémek, kozmetikumok tartosítására és ezekben jelen levő baktérium- és gombaölő tulajdonságait használják ki a termékek előállítása során. A bőr jól tolerálja a jelenlétüket kis mennyiségben, hiszen használatuk kivédi a fertőzéseket.
Kutatások alapján az a gyanú merült azonban fel, hogy a rák kialakulásában a parabéneknek is szerepet játszanak. Befolyásolhatják az ösztrogén termelését, felhalmozódva a bőrben az UVB sugárzás káros hatásait is fokozzák nem mellesleg gyorsítják a bőr öregedését.
EU szabályozás szerint egy készítményben nem haladhatja meg a 0,4%-ot a parabének aránya, ez az a mennyiség ami nem okozhat problémát így nem kell megijedni az előbb felsorolt rémisztő következményektől.
Ha azonban lehetséges egészégünk érdekében kerüljük el a parabént tartalmazó termékeket. Mindenkinek ajánlott tehát bio vagy natúr és parabén mentes kozmetikumot használni, mivel kevesebb mellékhatással rendelkeznek mint laboratoriumi társaik.